Про нас
Про нас

Наша історія


ІСТОРІЯ ШКОЛИ «АСТР»

Багато здогадів залишиться з цього приводу. Багато залишиться в таємниці: незрозумілим та дивним. Відноситися до школи «АСТР», просто як до приватної школи, не можна, тому що ми не такі, як усі! Ми ставимо собі завдання не просто вчити дітей, як нас навчали раніше і як це є сьогодні в державних школах, а перетворити майбутнє всієї планети! І нехай критики спільно з політиками розсміяються, почувши таке завдання школи, відмахнутися від нас, як і раніше, але це істина - суть того, заради чого ми існуємо! Саме час тоді диктувало нам те, що ми повинні були робити: змінювати себе, свої погляди і створювати щось нове або відроджувати щось забуте і важливе для дітей, народжених у вік змін, для дітей, які прагнуть свободи!
Ідейним натхненником «нової школи» в Одесі стала Ольга Боделан – викладач кафедри психології Одеського педагогічного інституту ім. К. Д. Ушинського та вчитель, який першим в Одесі погодився брати участь у соціальному експерименті навчання дітей 6-річного віку. Закохана у свою справу Ольга відразу ж відчула всі негативні та шкідливі сторони такого соціального замовлення, спрямованого на прискорений розвиток дитини (не за 4, а за 3 роки).

Відвідавши у 1989 -1990 роках вальдорфські школи в Німеччині та Фінляндії, вона «захворіла» ідеєю створити в Одесі школу, яка базуватиметься на засадах природного розвитку людини, а не на політичних замовленнях держави. «Я мрію про таку школу, - якось виступаючи на перших зустрічах з вчителями та цікавими батьками, говорила вона, - Щоб у ній мій син спочатку став працьовитим підмайстром, потім майстром, а потім - лицарем «Круглого столу»! І на кожному етапі цього життєвого шляху має бути наставник! Зауважте - наставник, а не вчитель, людина, яка візьме за руку мою дитину і впевнено, з любов'ю поведе її вперед, надасть їй вибір: яким бути, ким бути, де жити, чому себе присвятити і у що вірити! Це означає зробити людину вільною, тому і школа має бути ВІЛЬНОЮ!» Навколо Ольги Русланівни зібралася група людей різних спеціальностей, готових зробити все для того, щоб їхні діти навчалися у «Вільній школі».
Ось імена тих, хто першим увійшов до педагогічної команди Ольги Боделан і сміливо повів фрегат під назвою «АСТР» до майбутнього: Мальцева Наріне Сергіївна, Яцкевич Марина Володимирівна, Романівська Ганна Петрівна, Бабченко Ольга Володимирівна, Онисько Ірина Анатоліївна, Папач Ольга Іванівна, Карпенко Тетяна Григорівна.
Ці жінки були не лише перспективними, талановитими викладачами та, в основному, аспірантами в університетах, а й молодими мамами. Завдяки своїм дітям капітан корабля та його команда чітко побачили берег, до якого мали дістатися, незважаючи на інші течії, найстрашніший шторм та підводні рифи! В основу методів навчання вперше було свідомо покладено заборонене раніше «Вчення про людину» австрійського філософа Р. Штайнера, а також «Антропологія» великого російського педагога К. Д. Ушинського, яка багатьом на той час була невідома.

Адже саме в цій науковій праці Костянтин Дмитрович розробив навчальну програму молодшої школи, яка, на його думку, мала виховати гармонійну, душевну людину, враховуючи її вікові та індивідуальні особливості.
Назва «АСТР», запропонована капітаном корабля, припала одразу всім до смаку! Адже «астр» - це початок, точка, зірка!
Всі вірили в те, що народжена нова школа стане дороговказною зіркою для багатьох вчителів на небосхилі освіти в молодій Україні, золотим зерном на ораному полі, яке, якщо поливати та плекати, принесе унікальні плоди у встановлений час.
У травні 1991 р. було затверджено Статут малого підприємства — Навчально-методичного центру “АСТР”.

Для підготовки кадрів нової школи терміново став готуватися семінар з вальдорфської педагогіки. Він був проведений на початку липня 1991 спільно з фінськими друзями. З бажанням підтримати ініціативу одеських вчителів, до нашого міста приїхали фахівці з різних країн – Німеччини, Норвегії, Швейцарії, Данії та навіть Нової Зеландії.
Вперше в Одесі з трибун заговорили про відродження духовності у школі та про найважливішу роль вчителя у формуванні вільної особистості. Кожен, хто виступав тоді перед учителями та батьками, ділився своїм досвідом та проводив майстер-клас з вальдорфської педагогіки, став для нас учителем, наставником, другом.

Улла Ахмовара (Фінляндія, м. Гельсінкі), Еро Пелтонен (Фінляндія, Тампере), Йуркі Тіайнен (Фіндяндія, Сайнайокі);
Йорма Парсенен (м Тампере. Фінляндія), Туллі Песон-вчитель Фінляндія, м. Оулу); Михайло Карлович Пютц (Німеччина); Юрій Костянтинович Теберат (Німеччина),
Хартмут Вернер (Штутгарт, Німеччина) та ін.

За два роки в Одесі УМЦ «АСТР» було організовано та проведено п'ять семінарів з вальдорфської педагогіки.
У це важко повірити, але на перших семінарах тоді в Одесі збиралося до 600 осіб – ndash; батьків та вчителів, викладачів університетів, журналістів та просто цікавих людей з різних куточків України (Києва, Донецька, Львова, Сімферополя, Севастополя, Кривого Рогу, Харкова, Ізмаїла, Дніпропетровська…)!
Всіх поєднувало одне: бажання створити в Україні новий, альтернативний шлях освіти, нову школу, де кожна дитина стане особистістю – вільною та щасливою!

Паралельно з підготовкою кадрів, вирішувалися організаційні питання та підшукувалося відповідне місце для навчального комплексу.
Пошук тривав у межах міста, і незабаром хтось згадав про частково занедбану територію санаторію ім. Чувиріна на 5 ст. Б. Фонтану. Переговори з головним лікарем взяли на себе зацікавлені батьки. Один із них - Янкевич Георгій Олександрович (дідусь одного з перших учнів школи «АСТР»)
Георгій Олександрович не тільки умовив головлікаря віддати в оренду, фактично безкоштовно, один корпус санаторію, але зумів пояснити батькам необхідність повністю взяти на себе все утримання школи і став першим головою загальношкільного батьківського об'єднання.

У лютому 1992 року Рада засновників Навчального центру «АСТР» стверджує Положення про Вільну школу, перший статут приватної школи, а також на зборах приймається рішення про відкриття 1 класу у вересні 1992 року. Проте розпочати заняття в 1 класі 1 вересня нам не вдалося! Співробітники санаторію не поспішали звільняти будівлю, яку віддали в оренду. У всіх школах пролунав перший перший дзвінок. Тільки для тих, хто хотів зайти до нової та незвичайної приватної школи, навіть місця не було, де вони могли б навчатися.
Чекали терпляче двадцять днів, а потім вирішили піти на відчайдушний і ризикований крок: за одну ніч з 20 по 21 вересня вчителі спільно з батьками через вікна у двір винесли весь мотлох, що знаходився в будівлі; за два дні (а це були вихідні) пофарбували стіни, всі вимили, розставили старі парти, які були скинуті раніше в цьому сараї, і в понеділок привели своїх дітей.

Ось так 23 вересня 1992 року, під покровом старовинних дубів на казково-красивій, але занедбаній території колишнього дитячого відділення санаторію ім. Чувиріна, зі скандалом, пролунав «Перший дзвінок» для 30 першокласників першої приватної школи в Україні під назвою «Вільна школа «АСТР».

Перший клас взяла Мальцева Наріне Сергіївна – обдарований, молодий учитель. Вона розповіла дітям казку про те, як на найкрасивішу територію в Одесі впала маленька зірка на ім'я «АСТР»…
Замчи хтось тоді етив, що навколо старих будиночків колишнього санаторію, до цього дня, розквітли айстри?

Чи випадково ця територія стала належати школі?
Звичайно, ні!

Все в житті закономірно, і ця територія на 5 станції Великого Фонтану чекала відродження, чекала зустрічі з новими, сміливими поглядами вчителів і, звісно, чекала посмішки дітей!
Адже саме на цій території рівно 70 років тому (12 квітня 1921 року) було сформовано Державне Дитяче містечко ім. ІІІ-го Комуністичного Інтернаціоналу для дітей - сиріт молодої Радянської держави.

ЦЕ ЦІКАВО!
ДИТЯЧЕ МІСТО
ІМ. III-ГО КОМУНІСТИЧНОГО ІНТЕРНАЦІОНАЛУ

Тисячі безпритульних дітлахів тинялися просторами понівеченої революційними боями молодої Радянської республіки. Радянський уряд, незважаючи на серйозні економічні труднощі, виділяло великі фінансові кошти на створення шкіл та будинків для безпритульних.
Декретом Раднаркому від 12.04.21р. Одеське Дитяче Містечко, що з'явилося в Одесі роком раніше, було перетворено на Перше “Показове Дитяче Містечко ім. Комінтерну”.
З цього моменту в його розпорядження надавалися будівлі Кадетського Корпусу, всі дачі колишнього селища “Самопоміч”, дача Валету, пляж та купальні курорту Аркадія з усіма спорудами, службами, садами та городами На території від 4-ї до 6-ї й ст. Б. Фонтану розташувалося 23 дитячі будинки (серед них литовський, український, єврейський, польський), та 7 дитячих садків, 14 майстерень, лікувально-виховні школи. У 30-ті роки Городок став Республіканським центром роботи з дітьми-сиротами. Тут під час написання “Республіки ШКІД” жив Л. Пантелєєв.
До “комінтернівців” приїжджали за досвідом видатні педагоги та вчені різних країн, серед них Ф. Нансен, письменник М. А. Нексе, професор Дьюї, який після відвідування Одеси написав: “Ніде у світі мені не довелося зустріти таких щасливих приютських дітей”.
Воспитание у Городку докорінно відрізнялося від педагогічних прийомів, які у інших подібних закладах. Дорослі спілкувалися з дітьми на рівних, але фамільярні стосунки між викладачами та вихованцями виключалися; думки вчителів ніколи не нав'язувалися, а учні були вільні у висловлюваннях. Існували дитячі поради, де обговорювалися всі злободенні питання. Педагогічний процес Дитячого Містечка організували викладачі Інституту Народної освіти (нині – ОДУ), тому рівень підготовки був дуже високий.

У 1940 році ДГ був реорганізований у найбільше в Україні ремісниче училище (РУ №1). 1500 вихованців міста стали його учнями. Після Великої Вітчизняної війни територія була поділена на дві частини: в одній частині розташувалося профтехучилище, а в другій - дитячий санаторій ім. Чувиріна.


Вільній школі «АСТР» у спадок від «Дитячого містечка» залишилося 4,25 га землі паркової території на 5 станції Великого фонтану з 7 невеликими котеджами дореволюційної споруди.
Все було залишено в незадовільному стані: територія вимагала генерального прибирання та благоустрою, а будівлі та споруди — капітального ремонту.

Паралельно з навчанням дітей розпочався ремонт навчальних корпусів. Зараз дуже важко описати те, що переживав у перші роки колектив вчителів та батьків-першопрохідців! Потрібно було знайти гроші на відновлення зруйнованих будівель, в яких не було ні вікон, ні дверей, а в одному з корпусів санаторію (нині – це офіс школи) не було навіть даху! Але грошей тоді ніхто не мав! Був ентузіазм! Була віра та неймовірна згуртованість!
Всі закочували рукави та працювали: прибирали з території школи колоди, вивозили мотлох, відновлювали самостійно дахи, фарбували, білили, садили дерева. Кожен, хто заходить сьогодні на територію «Дитячого села» на 5 станції Великого Фонтану, захоплюється величезними дубами, високими блакитними ялинами та соснами.
А у школі була проста традиція: кожен випускник садить одне дерево на території школи. Так у школі поступово були висаджені і ялинки, і берези, і молоді дубки поряд зі старими, а також великий фруктовий сад (висаджений випускниками 2003 року – першими, хто пройшов весь шлях навчання з 1 по 11 клас).

Мали роки, іразом з деревами зростала кількість учнів, з'являлися нові класи та нові ідеї!
Згадуючи 1992 рік не можна забути ще про одну дивовижну і багатозначну подію цього року.

Батьки однієї з вальдорфських шкіл Фінляндії, познайомившись із Ольгою Русланівною та її однодумцями у 1991 році, зробили школі «АСТР» щедрий подарунок – 4 автобуси Volvo. На початку грудня 1992 року кілька тат першокласників та 4 водії вирушили на чолі з Ольгою Русланівною на кордон Фінляндії з Росією. Нині директор школи «АСТР» про цю подорож згадує з посмішкою і здригається. - Все було б нічого, - якось розповідала Ольга Русланівна настирливим кореспондентам, - та боляче холодно тоді було! Та й такої кількості снігу до цього я ще не бачила! Адже ми ж із Одеси! Ніколи не забуду те, як ми обіймалися з моїм фінським другом, колегою Йурки Тіайнен прямо на нейтральній смузі, а до нас бігли з усіх боків прикордонники, пам'ятаю як спочатку один автобус заглух десь під Пітером, потім другий. А навкруги ліс, зима, ніч, і зуби стукають від холоду! Я думаю, що про цю історію можна окрему книгу написати!
Але це коштувало того, бо завдяки цим автобусам «астровці» змогли взяти в оренду на 10 років усю територію колишнього відділення санаторію Чувиріна за адресою Фонтанська дорога, 25.


Фото 1993 року, 1 клас

У 1993 році в «Вільній школі «АСТР» відкрилося відразу два перші класи, один з яких взяла Тетяна Артемова. Надзвичайно талановитий вчитель початкових класів. Саме Тетяна Михайлівна першою змогла пройти зі своїм класом з 1 по 8 клас, тобто стала першим основним учителем у навчально-виховному комплексі «АСТР».
Тетяна довела і собі та іншим, що вчитель, закоханий у свою справу та знаючи психофізіологічні вікові особливості дитини, цілком може впоратися з такими завданнями.
Другий клас 1993 року дістався Олександру Семеновичу Чернису. Ніхто і припустити тоді не міг, що цей молодий учитель, з гітарою в руках, не тільки, як і Тетяна, доведе дітей до кінця 8 класу, а й надалі повторить це ще тричі!
Олександр справді став для дітей наставником, як про це мріяла колись Ольга Русланівна.
Прощаючись із дітьми після закінчення 8 класу, він якось сказав їм: « З 2 до 5 класу я був вашим учителем, а тепер ми – ndash; брати».
Випуск Олександра Черніса став для всіх особливим, оскільки багато з тих, кого він навчав, продовжили своє навчання в Ліцеї «АСТР» (9-11 класи), стали прикладом найдружнішого колективу і досягли високих результатів до закінчення школи.
Сьогодні це вже тата та мами, які завдяки своїм першим вчителям приводять своїх дітей до школи «АСТР» впевнено, що зробили правильний вибір!

У 1993 році Навчальний центр «АСТР» отримав нову назву: Благодійний фонд «Дитяче село «АСТР».
У входу на територію школи силами батьків була встановлена кам'яна арка, на якій з'явився історичний напис «ДИТЯЧИЙ СІЛ», і якщо комусь потрібно було знайти школу «АСТР», то таксисту можна було тільки сказати: « Мені в «Дитяче село», будь ласка!»

Перші три роки були дуже складним часом! Величезна територія та маленька школа у три класи. Все було незрозумілим, майбутнє страшним. Шукали шляхи виживання, складали плани, шукали педагогів та навчалися. Щойно наступали канікули, вчителі збирали скромні валізи та мчали на семінари. У ті роки у різних містах пострадянського простору стали, як гриби, рости вальдорфські дитячі садки, лікувальні класи Штайнер-школи.
У 1992 році в Росії було створено перший Періодичний семінар для вчителів з вальдорфської педагогіки. Імпульс створення Періодичного семінару в Москві був пов'язаний з іменами двох досвідчених вальдорфських педагогів: Коліна Янга та Йоргена Нільсена.
Кожна поїздка на семінар була як чистий ковток повітря для вчителів молодої школи «АСТР».

15 лютого 1994 року в «Дитячому селі «АСТР» відкрився дитячий садок «Капітошка». За організацію вальдорфського дитячого садка взялася Ганна Петрівна Романівська. один із перших засновників та вчителів Вільної школи «АСТР»

З цього моменту ДИТЯЧИЙ САД став однією з найважливіших ланок НВК «Вільна школа «АСТР», першим і винятково важливим ступенем в організації навчально-виховної діяльності навчального комплексу.

Одним із найскладніших моментів у школі виявилося питання про спорт. Не було ні фахівців, ні спортивної зали! - Здорово було б, - якось раптом на одній із педагогічних колегій висловилася Ольга Русланівна, - мати свій маленький іподром, свою стайню. Уявляєте: діти та коні! І спорт, і душа! Я не знаю, чи прийнятий такий вид спорту у вальдорфській школі, але думаю, що не знайдеться людини, яка була б проти кінного спорту! А наступного дня, як і має бути у чарівній школі, сталося маленьке диво: до директору до кабінету зайшла молода мама із малюком на руках. Вона сказала: - Доброго дня, Ольга Русланівно, мене звуть Олена. Дайте мені в оренду ваш покинутий літній кінотеатр, ми з чоловіком упорядкуємо його, і у вас буде стайня! У мене є коні, а я тренер верхової їзди, хоч за освітою економіст. «Коні» виявилися магічним словом для директора школи. Крім цього з'явилася ще одна можливість облаштувати покинуту територію та ще й з такою благородною метою!
Ідею про створення кінноспортивної школи підтримали усі. Розібрали руїни старого кінотеатру. Сім вантажних машин металобрухту та сміття було вивезено звідти. Стали збирати кошти, і зрештою, за три місяці стайня була побудована.
Так у школі «АСТР» відкрилася кінноспортивна школа «Д’артаньян», директором якої стала Олена Василівна Мороз. Для дітей школи стайня була будинком, де панувала честь, сміливість та краса! А скільки було захоплення, коли в шкільній стайні, через кілька років, народилося перше лоша. Усі уроки були зірвані! Так у нас з'явилася горда й неприборкана Астрочка!
А професіонали сказали: «Дивно! Очевидно, у вас територія особлива! Чи повітря просто інше?»

«День народження Астрочки». 1996 рік. (У кареті: Олена Мороз, Ольга Боделан, Астрочки - Валюша Гладких та Настенька Горбатюк).

У 1996 році (через 4 роки після відкриття 1 класу) з'явилося рішення міськвиконкому про закріплення за Благодійним фондом «Вільна школа «АСТР» земельної ділянки площею 4, 25 га у м. Одесі по Фонтанській дорозі, 23 та 25 строком на 25 років.
А за Договором з Управлінням охорони нерухомих об'єктів культурної спадщини Одеського регіону школі було передано в експлуатацію 9 будівель колишнього містечка Комінтерну.
Це був маленький зелений острівець, на якому продовжували жити та навчатися діти, але він багатьом не давав. спокою, і кожен намагався від нього відірвати хоч щось, забуваючи про всі старі Декрети та гуманність!
До вересня 1996 року в школі «АСТР» налічувалося 119 осіб у 6 класах.
Крім цього у школі діяло два лікувальні класи для дітей з особливими порушеннями розвитку. У двері стукали батьки старших класів.

1997 став поворотним роком для всіх вчителів і дітей школи.
У «Дитячому селі «АСТР» під егідою Південного наукового Центру Академії педагогічних наук України (від 29 серпня 1997 року) було відкрито експериментальний педагогічний майданчик «Академія Вільного Творчого Розвитку», завдяки чому в школі відкрився 3 щабель: Гуманітарний ліцей «Прометей» для учнів старших класів. Педагогічний колектив школи під керівництвом Ольги Русланівни Боделан взявся за розробку експериментальної авторської програми, планів та підручників.

У 2000 році прозвучав «Останній дзвінок» для перших випускників 12 класу «Вільної школи «АСТР»

У гостях у школи Мер Одеси Руслан Борисович Боделан, 2000 рік

«Перше десятиліття, – якось сказала Ольга Русланівна Боделан, - у нашій школі можна було б ознаменувати одним словом: «Боротьба», тому що ми постійно за щось билися: за методику, за новий статут, за територію, за вчителів, за право взагалі існувати! Сотня перевірок та комісій, сотня жахливих телевізійних передач, трактори на території школи, які за розпорядженням міської ради мали знести наші споруди, які не відповідали планам містобудування, навчання в зимовий час без опалення, яке у нас відрізали за борги, догляд батьків цілими класами зі школи через розбіжності та брехню про нас
і звільнення вчителів… Цей список, на жаль, може бути нескінченним!
Нам намагалися відрізати крила і навіть відрізали, але… вони у нас відростали чарівним чином, і ми ставали ще сильнішими! Наше завдання сьогодні залишилося таким самим, як і вчора – пам'ятати, кому і навіщо спочатку була віддана ця земля з усіма спорудами, берегти цю пам'ять для наших дітей та онуків, а значить буквально плекати цей острівець дитинства, цей пам'ятник культури та історії! Ми ніколи не чекали на милостиню і не будемо її чекати, бо мине ще багато років до того, як наша держава, як наші отці батьківщини почнуть мудро, з любов'ю дивитися на приватну освіту в Україні, віддавати все найкраще для дітей і пишатися сміливими, талановитими педагогами!

Напевно, саме тому, що вчителі Вільної школи «АСТР» перші десять років тільки вчилися літати високо в небі, суперечачи всім законам класичної педагогіки, в 2001 році до 10-річчя "вільної школи "АСТР", зміг представити унікальний спектакль за твором Річарда Баха "Чайка на ім'я Джонатан Лівінгстон".
Роль Чайки на ім'я Джонатан грала Ольга Русланівна - з незгасною енергією жінка, справжній лідер та боєць.
Гості аплодували, стоячи, і багато хто плакав.
Чайка, як і маленька зірочка на небі, стала символом школи «АСТР». Вчителя ж «Вільні» школи ще раз змогли довести всім, що вони не такі, як усі, що їм під силу будь-яке завдання!
На свято на честь 10-річчя школи приїхав один із найвідоміших на Заході вальдорфських педагогів із 28-річним досвідом роботи, набутим, переважно, у США, керівник російського семінару з вальдорфської педагогіки - Колін Янг. Після відвідування школи Колін Янг погодився стати особистим куратором школи.
Виступаючи перед гостями школи «АСТР», він ще раз наголосив на важливості та актуальності такої школи в Україні, розкрив перед усіма її місію та підкреслив, що школа «АСТР» - це не просто приватний навчальний заклад, а унікальна школа, яка має власну особистість, власний характер, вона не схожа на жодну школу в Європі, а найцінніше в цій школі - її педагогічний склад, вчителі, які чітко бачать майбутнє, вірять у себе і люблять своє дітище!

До 2001 року в Ліцеї (9-11 клас) налічувалося 44 особи. Діти мали змогу здобувати не тільки традиційну середню освіту, а й навчатися за професійними напрямками: математичним, біологічним (медичним), морським (клас з підготовки майбутніх моряків), педагогічним.
Вперше в школі відбувся випускний вечір для 19 випускників школи ;АСТР»
Серед її випускників було 5 золотих медалістів та два срібних.

ПРО ЩО МИ МРІЄМО?

Звичайно багато про що!
Але у нас є особлива мрія: отримати можливість розвивати свої ідеї в найкращій, у найкрасивішій та найорганічнішій будівлі нової школи.
Хіба школа – це храм науки, не цілий театр, на сцені якого зароджується мистецтво нового соціального буття? І якщо ми поставимо собі завдання побудувати в нашому місті таку школу, яку дійсно хотілося б назвати храмом або  колискою» знань, чи невелику справу ми зробимо, чи не значуща? Я переконана: будувати школи – це нині потрібно, як ніколи! Чому « нині, чому сьогодні? Зараз уже всі вчителі розуміють, що сучасна дитина – ndash; це вже не та дитина, яка приходила до нас до школи навіть років 15-20 тому. У цей новий вік індивідуальностей, коли діти вже в рік говорять слово «я», коли життя стає все більш і більше віртуальним, комп'ютерним, наша дитина, а вірніше її тендітна душа, потребує божественного захисту! Для того, щоб зберегти його фізичне та душевне здоров'я, як підказують вчені, нам необхідно створити навколо дитини атмосферу.еру тепла та затишку, «висмикнути» малюка з прямокутних форм, оточити його природою, фарбами веселки та духовністю. Ми можемо побудувати таку школу, в якій на кожному кроці буде відчуватися присутність ангелів і архангелів, які охороняють наших дітей, які дбайливо ведуть їх сходами знань у земне життя.
Нехай саме тут, серед величезних старих дубів та ялинок, на Фонтанській дорозі, 25, у центрі Одеси, виросте школа-храм, з просторими навчальними класами, майстернями народних ремесел та творчості, гімнастичними залами, справжнім планетарієм під куполом та величезним актовим залом, де відбуватимуться чудові дитячі спектаклі. І неодмінно поруч має вирости затишний, найказковіший у світі, дитячий садок! Як нам без дитячого садка?